Toidulisandid – mida tähele panna?

Laialt on levinud arusaam, et tervise hoidmiseks ja turgutamiseks on lisaks toidule hea tarbida ka toidulisandeid. Neid võidakse kasutada organismi varustamiseks vajalike toitainetega või haigestumise riski vähendamiseks, kuid toidulisandid ei asenda siiski täisväärtuslikku toitumist. Sellest, millele tuleks toidulisandite puhul tähelepanu pöörata, kirjutab Maaeluministeeriumi toiduohutuse osakonna peaspetsialist Evelin Kivima.

Foto: Pixabay

Mis on toidulisand?

Toidulisandite hulka kuuluvad näiteks vitamiinid, mineraalained, aminohapped, ensüümid ning taimsed preparaadid, mida turustatakse eraldi või kombineeritud annustena (nt tablettidena, kapslitena, pastillidena ning vedeliku- või pulbriannustena). Toidulisandid on näiteks D-vitamiini või magneesiumiga tabletid, oomega-3-kalaõli või kollageeniga kapslid, palderjanitinktuur, piimhappebakteritega kapslid.

Kas vajame toidulisandeid?

Üldjuhul annab tasakaalustatud ja mitmekülgne toitumine kõik vajaliku organismi normaalseks arenguks. Seetõttu ei ole mõistlik toidulisandiga asendada tavatoidust puudujäävat osa, kui just ei ole tegemist erandjuhuga, nagu taimetoitluse eelistamine või muul põhjusel mõnest tavatoidust loobumine.

Erand on vitamiin D, mida soovitatakse meie kliimas tarbida vähemalt septembrist aprilli lõpuni. Samuti võib toidulisandi tarbimine lisaks tavatoidule olla õigustatud teatud eluperioodidel, näiteks raseduse ajal. Kindlasti pea sellistel juhtudel nõu perearsti või apteekriga.

Mida tähele panna toidulisandite tarbimisel?

Paljud toidulisandid võivad sisaldada koostisosi, millel on organismile tugev mõju. Loodetava kasuliku toime asemel võib toidulisandi valesti kasutamine tekitada hoopis vastupidise efekti. Seetõttu pea meeles kolme peamist soovitust toidulisandite ohutuks tarbimiseks.

  • Toidulisand ei ole ravim. Toidulisandid ei ole ette nähtud haiguste ärahoidmiseks, ravimiseks ega leevendamiseks. Toode võib osutuda hoopis ravimiks, kui see sisaldab näiteks raviomadustega taimi (nt naistepuna, hõlmikpuu) või aineid sellises koguses, mida kasutatakse ravimites (nt melatoniin, atsetüülsüsteiin).
  • Ole tähelepanelik erinevate toidulisandite samaaegsel tarbimisel ning tarbimisel koos ravimitega. Toidulisandid võivad tugevdada või hoopis nõrgendada ravimi toimet. Näiteks uinuti toime nõrgeneb, kui seda tarbida koos kofeiini sisaldava toidulisandiga, ja verevedeldaja toime tugevneb, kui seda tarbida koos vitamiinidega A või E.
  • Suhtu ettevaatlikult taimseid koostisosi sisaldavatesse toidulisanditesse. Osa taimseid toidulisandeid võivad sisaldada väga tugevaid toimeaineid. Taimede ohutust ei ole põhjalikult ja kliiniliselt uuritud, kuna eeldatakse, et taimede traditsiooniline kasutus on kasuliku toime piisav tõend. Sõna „looduslik“ toote kirjelduses ei tähenda automaatselt, et see on ohutu.

Millele veel mõelda toidulisandeid ostes?

Toidulisandite puhul uuri alati esmalt pakendil olevat infot.

  • Loe pakendi märgistust ja veendu toidulisandi koostise sobivuses. Kasuta just seda vitamiini, mineraalainet või muud ainet, mida Sinu organism vajab.
  • Järgi alati kasutusjuhendit. Veendu, et Sa ei ületa päevaseks tarbimiseks soovitatavat kogust. Valed kogused võivad organismi mõjutada soovitule hoopis vastupidiselt ning tekitada halbu kõrvalmõjusid (näiteks rohelise tee ekstrakti suuremate koguste tarbimine võib maksale kahjulikult mõjuda). Rohkem ei ole alati parem.
  • Suhtu igasugusesse reklaami ettevaatusega. Müügiedu suurendamiseks võidakse toote kirjeldamisel tihti kasutada toitumis- ja tervisealaseid väiteid, kus tõstetakse esile selle tervist parandavaid omadusi; need aga ei pruugi olla teaduslikult tõestatud. Väldi tooteid, mis tunduvad liiga head, et olla päris.
  • Enne toidulisandi tellimist e-poest veendu kauba ja müüja usaldusväärsuses. Viimastel aastatel on märkimisväärselt kasvanud toidulisandite müük e-kaubanduses. Pööra tähelepanu toote koostisele – see võib sageli olla teadmata (nt sisaldab keelatud ja ohtlikke koostisosi) ja seada ohtu Sinu tervise. Väljastpoolt Euroopa Liitu tellitud toidulisandid ei pruugi vastata siin kehtivatele nõuetele ja võivad sisaldada keelatud aineid.

Toidulisandite turg on väga suur ja tootevalik mitmekesine. Endale sobiva toidulisandi leidmiseks hinda eelnevalt kogu infot toote kohta, st nii toote koostist kui ka toote kohta esitatavat teavet. Toidulisandite puhul suhtu ettevaatlikult igasugusesse reklaami, mis omistab tootele omadusi, mis tunduvad liiga head, et olla päris.

Mis aga kõige olulisem – pea meeles, et toidulisandeid tasub tarbida vaid konkreetse vajaduse korral. Kui toitud mitmekülgselt ja tervislikult, siis peaks Su keha olema üldjuhul varustatud kõigi vajalike toitainetega.

Kommenteerimine on suletud.

Create a website or blog at WordPress.com

Up ↑

%d bloggers like this: